Adam Snarski

Bruksela po zamachach pytania i odpowiedzi

Nowy dzień zawsze daje nadzieję na lepszy czas. Dzisiaj Belgia budzi się, przeciera oczy, zapłakane oczy i chciałoby się powiedzieć aby ktoś uszczypnął nas – mieszkańców, ludzi przebywających w Brukseli by obudzić się z tego tragicznego snu.

EUROPA JEST W STANIE WOJNY 

Niestety, obserwując na co dzień skonsolidowane, hermetyczne środowisko muzułmanów, gdzie solidarność jest niezawodna, mogę napisać, z pełną odpowiedzialnością, że walka z terroryzmem przy braku jedności Świata i Europy będzie napotykała wiele trudności. Potwierdzają to działania służb belgijskich, które są krytykowane przez Świat, że nie dokonały należytej staranności w ochronie miasta. Oczywiście, że łatwo się krytykuje, a trudniej o konstruktywne wskazówki w skutecznej walce z terroryzmem.

Dzisiaj, odczuwając terror, doświadczając go bardzo blisko wraz z rodziną – tu w Brukseli mogę również z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że Europa działa po omacku. Co w świetle  oświadczeń samozwańczego Państwa Islamskiego dotyczących zapowiedzi kolejnych zamachów w krótkich odstępach czasowych, uzasadnia obawę i strach obywateli Europy.

Na przykładzie Brukseli, służb belgijskich potwierdza się także, że Państwa nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie bezpieczeństwa, nie jesteśmy w stanie skutecznie się bronić. Mimo ochrony w postaci wojska belgijskiego, policji, która towarzyszyła nam przez ostatnie miesiące w każdej czynności życia codziennego,  belgijskie służby nie były w stanie zabezpieczyć ludności przed zamachami w miejscach najbardziej strzeżonych. Ponadto, po zatrzymaniu najgroźniejszego i najbardziej poszukiwanego terrorysty po zamachach w Paryżu Salaha Abdeslama, belgijski minister spraw zagranicznych mówił, że były planowane kolejne zamachy. Zatem wiedza o potencjalnym zagrożeniu ujrzała światło dzienne -szczególnie- po piątkowych przeszukaniach i zatrzymaniach osób podejrzanych o współpracę z Państwem Islamskim.

Zamachy pokazują jak bardzo jesteśmy zagrożeni w wolnej Europie. Ataki terrorystów przeciw wartościom ‪#‎Europa‬: demokracji, wolności, prawom człowieka, solidarności ponad podziałami religijnymi i etnicznymi. Terroryzm w Europie jest faktem i państwa europejskie muszą z nim walczyć. Wyrazy współczucia dla rodzin ofiar ataków w ‪#‎Bruksela‬ Dziś, powtarzam – dziś, ja i moja rodzina jesteśmy cali i zdrowi. Nigdy nie myślałem, że tak blisko doświadczmy terroryzmu.

Czy można było zapobiec dzisiejszym atakom, czy będziemy jeszcze bezpieczni i jakie błędy popełnił belgijski rząd na przestrzeni lat w prowadzonej, moim zdaniem, zbyt miękkiej polityce migracyjnej.

Na te pytania opowiadałem relacjonując wydarzenia w Brukseli w:

22-03-16 o godzinie 15:39 w Polskim Radiu Czwórka

22-03-16 o godzinie 21:50 w TVP Polonia

23-03-16 o godzinie 06:38 w Polsat News

Nagrania z tych wypowiedzi znajdziecie Państwo na: TVP POLONIA oraz Polskie Radio Czwórka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt:

e-mail: kontakt@adamsnarski.pl
telefon: 794 341 765

Media społecznościowe:

facebook: adamsnarskipl
twitter: snarskiadam