Adam Snarski

Cyberprzestępczość -wybrane przestępstwa internetowe

Cyberprzestępstwa są najszybciej rosnącą nielegalną działalnością na świecie. Ta droga łamania prawa dotyczy już nie tylko firm – małych i dużych, ale również osób fizycznych.

W chwili obecnej bezprawne działania przejawiają się kradzieżą tożsamości ofiary przestępców, włamaniami na konta bankowe i profile w serwisach społecznościowych, oszustwa i wyłudzenia za pośrednictwem Internetu. Przestępcy kradną nasze dane osobowe również poprzez tablet, telefon czy smartfon. Wymienione możliwości nie są katalogiem zamkniętym. Należy pamiętać, że z roku na rok przybywa nam nowych technologii. Dają one wiele możliwości komunikacji, ułatwiają pracę i naukę. Niestety, na ich rozwoju zyskują także osoby, które dopuszczają się działań bezprawnych – na szkodę nas wszystkich.

Problem stał się tak duży, że poszczególni ustawodawcy musieli wprowadzić nowe przepisy prawa w tej materii. M.in. art.83 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej wskazuje kategorie przestępstw, szczególnie istotne z punktu widzenia zjednoczonej Europy. W wymienionym przepisie przestępstwa komputerowe wymienione zostały na jednym poziomie z terroryzmem, handlem ludźmi, oraz korupcji. W większości państw (również w Polsce oraz Belgii), powstały osobne komórki organów ścigania, których przedmiotem działania jest wyłącznie walka z cybeprzestępcami.

Dzieje się tak, ponieważ zwalczanie tych przestępstw powinno stać się absolutnym priorytetem państw członkowskich.

Kupujesz przez Internet? Uważaj na aukcjach internetowych
Przestępcy coraz częściej wykorzystują przekierowania umieszczane na stronach realnie istniejących portali aukcyjnych. Działając w ten sposób dany przedmiot aukcji może zostać ”sprzedany” kilkaset razy. Tak samo dzieje się ze stronami banków, gdzie prowadzimy nasze e-usługi bankowości elektronicznej. Przestępcy generują identyczne strony a po zalogowaniu na konto hasła dostają się w ręce hakerów.

Zagrożenia cyberprzestępstwami oraz cyberprzemocą dzieci
Z tabletu czy komputera korzystają kilkuletnie dzieci, a siedmiolatki korzystają z tych narzędzi o wiele sprawniej niż ich rodzice. Dzięki Internetowi najmłodsi bawią się i uczą, ale w ten sposób są również narażeni na negatywne zjawiska, m.in. cyberprzemoc. Badania wskazują, że jej ofiarą pada co drugi młody internauta.

Klonowanie kart płatniczych
To cyberprzestępstwo przechwytuje wszystkie dane przesyłane między urządzeniem do wprowadzania PIN-ów a komputerem PC. Ponadto, trojan rejestruje wszystkie znaki wprowadzane z klawiatury zainfekowanego komputera. Wszystkie skradzione dane są zapisywane w pliku i wysyłane do cyberprzestępcy, zwykle za pośrednictwem poczty e-mail.

W walce z problemem cyberprzestępczości pomaga dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/40/UE z dnia 12 sierpnia 2013 r. dotycząca ataków na systemy informatyczne, która zastąpiła decyzję ramową Rady 2005/222/WSiSW.

Jako cele aktu wymieniamy:
– zbliżenie prawa karnego państw UE w dziedzinie ataków na systemy informatyczne, przez ustanowienie zasad minimalnych dotyczących definicji przestępstw i odpowiednich kar,
– poprawa współpracy między właściwymi organami, w tym policją i innymi wyspecjalizowanymi organami ścigania w państwach członkowskich, a także właściwymi wyspecjalizowanymi agencjami i organami Unii takimi jak Eurojust, Europol i należące do niego Europejskie Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością oraz Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA).

Trzeba zaznaczyć, że proces harmonizacji prawa karnego państw członkowskich UE w dziedzinie zwalczania cyberataków w dalszym ciągu przebiega wolno. Niemniej jednak ustawodawcy dostrzegają narastający problem, co prowadzić będzie do podejmowania kolejnych kroków w walce z cyberprzestępczością.

Jeśli padłeś/aś ofiarą cyberprzestępstwa zgłoś się ten fakt na policję! 

Akty prawne:

*Traktat o Unii Europejskiej i Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE 2012 C 326,str. 1)

*Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/40/UE z dnia 12 sierpnia 2013 r. dotycząca ataków na systemy informatyczne i zastępująca decyzję ramową Rady 2005/222/WSiSW (Dz. Urz. UE L Nr 218 str. 8 ) obowiązuje od 3 września 2013 r.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Kontakt:

e-mail: kontakt@adamsnarski.pl
telefon: 794 341 765

Media społecznościowe:

facebook: adamsnarskipl
twitter: snarskiadam