Adam Snarski

Sięgamy po środki norweskie – 5 mln złotych

Sięgamy po tzw. ”środki norweskie”! Tak jak obiecywałem – Gmina Lesko aplikuje w dużych międzynarodowych projektach. Tym razem z partnerem z Norwegii. W ostatnim czasie pracowaliśmy nad projektem pn. „Zielono – niebieska infrastruktura w Lesku”. ????????????????
☑Zadanie będzie polegało na zagospodarowaniu i przekształceniu wybranych punktów na mapie miasta Lesko, tak aby wpisywały się one w założenia Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu.
Projekt został złożony. Aplikujemy po blisko 5 mln złotych.
✅Projekt zakłada:
➡1. Budowę nowych i oznaczenie już istniejących ścieżek rowerowych, budowę wiat rowerowych wraz z infrastrukturą rowerową. ⤵
Przedsięwzięcie tworzenia tras rowerowych w Lesku ma na celu wykreowanie infrastruktury rowerowej o łącznej długości ok 16 km. Część z nich stanowią odcinki do wykonania poprzez utwardzenie terenu i wykonanie nawierzchni przepuszczalnej z ekokraty i kruszywa o łącznej długości ok. 3,4 km i szerokości ok. 3 m i 2,2m. Ścieżki te na mapie oznaczone są kolorem zielonym. Ścieżki oznaczone na mapie kolorem żółtym to odcinki przebiegające po drogach gruntowych o istniejącym utwardzeniu kruszywem. Pozostałe odcinki – kolor czerwony, przebiegają istniejącymi drogami. Planuje się wykonanie oznakowania ścieżek rowerowych. Przy trasach planuje się wykonanie czterech wiat rowerowych wraz z drobną infrastrukturą (urządzenia do pompowania roweru, kosze na śmieci, lampy solarne, stojaki na rowery), w których użytkownicy będą mogli odpocząć czy przygotować sprzęt do dalszej trasy. Trzy z wiat projektuje się jako nowoczesne, a czwarta zlokalizowana przy zabytkowym źródełku będzie miała charakter nawiązujący do historii tego miejsca.
➡2. Założenie ogrodu deszczowego w pasie zieleni przy Domu Handlowym. ⤵
Założenie ogrodu deszczowego polega na takim jego zaprojektowaniu, aby poprzez odpowiednie warstwy podłoża i nasadzenia absorbowana była jak największa ilość wody deszczowej. Projektowany ogród deszczowy w istniejącym pasie zieleni będzie miał wymiary 20 x 2 m. Podzielony zostanie na dwie części. W pierwszej planuje się wykonanie donic rozchodzących się kaskadowo od centralnej największej w obie strony. Donice będą wykonane z betonu architektonicznego. Druga część będzie stanowiła tzw. „suchy ogród deszczowy” (podłoże przepuszczalne, nadmiar wody wnika do gruntu) i będzie osadzona w gruncie.
II cześć ogrodu zostanie wydzielona ogrodzeniem niskim o wysokości 30 cm ze stali cortenowskiej.
➡3. Przebudowa fontanny miejskiej, zagospodarowanie wód opadowych z deptaka wokół fontanny. ⤵
Zadanie ma polegać na przebudowie istniejącej fontanny miejskiej. Celem tego działania jest zaprojektowanie fontanny, aby była ona w części zasilana wodą deszczową pochodzącą z powierzchni kostki brukowej z deptaka oraz połowy dachu przylegającego budynku tzw. „budek”, poprzez kanalizację deszczową i odprowadzeniu wody do zbiornika podziemnego zasilającego fontannę. Na całej długości planuje się wykonanie oświetlenia zamontowanego od spodu instalacji. W niecce umieszczone zostaną 4 donice z cortenu z nasadzeniami z roślin hydrofitowych o wysokości 60 cm, oraz kamienne „wysepki” z trawertynu o wysokości 50 cm w różnych rozmiarach. Projektuje się również podświetlenia donic.
➡4. Rewitalizacja zieleni miejskiej – założenie zielonych ścian wokół fontanny. ⤵
Projektuje się w miejscu istniejącego skweru stworzenie tzw. zielonych ścian wykonanych z ażurowej konstrukcji drewnianej impregnowanej proszkowo osadzonej w ziemi, po której będą się pięły rośliny tworząc rodzaj zielonego, naturalnego buforu odgradzającego od drogi. Równolegle do zielonych ścian projektuje się ławki drewniane z oparciem. Projektuje się również umieszczenie 4 latarni o wysokości 3,5 m, „wydzielając” tym samym zielone ściany. Należy pozostawić istniejące drzewo iglaste w obrębie skweru. Przewiduje się renowację istniejącej studni. Za projektowaną fontanną w miejscu istniejącego skwerku, w którym znajdują się trzy drzewa planuje się odnowienie go poprzez likwidację zniszczonego żywopłotu z bukszpanu i umieszczenie w jego miejscu donic z nasadzeniami z roślin hydrofitowych, wymianę podłoża w gruncie, umieszczenie nasadzeń i wykończenie drobnym jasnym kruszywem. Planuje się również umieszczenie dwóch latarni o wysokości 3,5 m z cortenu.
➡5. Renaturalizacja sadzawki w Parku Zamkowym. ⤵
W ramach zadania planuje się renaturalizację istniejącego oczka wodnego położonego w zabytkowym Parku Zamkowym (wszystkie działania wymagają zgody Podkarpackiego Konserwatora Zabytków). Planuje się oczyszczenie i odmulenie istniejącej sadzawki, wykonanie nowych nasadzeń trawami i bylinami hydrofitowymi.
Sadzawkę należy ogrodzić ażurowym ogrodzeniem z cortenu, zabezpieczającym przed przedostaniem się osób postronnych do sadzawki
➡6. Założenie ogrodu deszczowego w Parku Zamkowym. ⤵
Istniejąca zabytkowa fontanna wymaga oczyszczenia, uzupełnienia brakujących fragmentów muru, przygotowania podłoża pod ogród deszczowy, który będzie zasilany wodą z oczka wodnego oraz wodą opadową z terenu parku poniżej sadzawki (teren o powierzchni około 7400m2). Należy wykonać odpowiednie nasadzenia, dostosowane do rozmiaru fontanny i założeń tzw. „suchego ogrodu deszczowego”.
➡7. Wymiana nawierzchni i siedzisk na widowni amfiteatru w Parku Zamkowym. ⤵
Planuje się demontaż istniejących płyt chodnikowych i ich wymianę na nawierzchnię z kostki granitowej, pod samymi siedziskami przewidziano przepuszczalny tłuczeń. Planuje się również wymianę istniejących siedzisk na ławki o konstrukcji stalowej i siedzisku z drewna impregnowanego ciśnieniowo. Rozmieszczenie ławek i ich ilość należy dopasować do obowiązujących norm ppoż. Z powierzchni przepuszczalnych planuje się odprowadzenie wody poprzez drenaż do ogrodu deszczowego.
➡8. Zielone przystanki autobusowe. ⤵
Planuje się wykonanie trzech tzw. „zielonych przystanków” o wymiarach 1,5x4m i wysokości około 3 m, w miejscu już istniejących. Idea tego typu ma polegać na odzyskaniu wody opadowej z dachu przystanku. Na krótszych ścianach będą umieszczone donice z drewna klejonego, w których zostanie przygotowane odpowiednie podłoże oraz nasadzenia hydrofitowe. Za dłuższą ścianą przystanku będzie znajdowała się niska donica o wys.40 cm z odpowiednim podłożem i roślinami pnącymi się po lekkiej ażurowej konstrukcji. Dodatkowym walorem, ozdobą będzie umieszczenie na wewnętrznej stronie dłuższej ściany przystanku, „naklejki” przedstawiającej wielką i małą Pętlę Bieszczadzką. Zielony przystanek będzie miał konstrukcję lekką stalową, wypełnioną przeszkleniami z szyb bezpiecznych.
Trzymajcie kciuki za powodzenie projektu i otrzymanie dofinansowania! #dlaLeska #dlaMieszkancow #rozwoj #przyszloscpokolen
Wizualizacje wybranych zadań autorstwa mgr inż. arch. Pawła Orlefa w załączeniu.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Kontakt:

e-mail: kontakt@adamsnarski.pl
telefon: 794 341 765

Media społecznościowe:

facebook: adamsnarskipl
twitter: snarskiadam