Adam Snarski

Odrestaurowane Źródełka Mineralne

Przychodząc na stanowisko burmistrza wyznaczyłem sobie cele, jednym z nich była właśnie renowacja źródełek leskich. I oto stało się. Dziś nastąpiło oficjalne ich ponowne otwarcie. Oczywiście nie samo, a po ciężkiej i wytężonej pracy nie tylko mojej, ale zwłaszcza wielu pracowników.
Dlaczego tak o nie walczyłem?
Bo Źródełka Mineralne w Lesku to nasza wspaniała historia, to nasza chluba i dziedzictwo. A o dziedzictwo należy dbać. I jeśli mam na to wpływ, to nie daję niszczyć tego co budowali i tworzyli nasi dziadkowie i pradziadkowie. Żródełka znane były już przed I wojną światową. Istniał tu wówczas mały punkt zdrojowy, do którego doprowadzano wodę z czternastu źródeł. Ponowne zagospodarowanie źródełek nastąpiło z inicjatywy burmistrza Mieczysława Małka, sprawującego urząd w latach 1934-1938.
W 1936 roku źródła ujęto w sześć ocembrowanych studzienek o głębokości 1-2 m. Każda z nich otrzymała imię upamiętniające zasłużoną dla miasta osobistość:
• Józef (Bielak, burmistrz w latach 1876-1893 i ponownie 1893-1909),
• Mieczysław (Małek),
• Jadwiga (imię żony Romana Gąsiorowskiego, starosty powiatu leskiego w latach 1932-1939),
• Antoni (św. Antoni Pustelnik, patron miasta czczony w bocznym ołtarzu kościoła parafialnego),
• Marian (Moszczeński, aptekarz i radny miejski),
• Julian (Jankiewicz, weteran powstania styczniowego i burmistrz w latach 1893-1894).
Mam świadomość, że historia musi łączyć się ze współczesnością i potrzebami dzisiejszych mieszkańców. Dlatego zamontowaliśmy tężnię solną, którą widzę i obserwuję, że cieszy się ogromnym powodzeniem na co dzień. Mamy tu wiatę rekreacyjną, ławki parkowe z koszami na śmieci.
Umiejscowiliśmy krąg ogniskowy z prośbą o rozważne korzystanie w przyrodzie z niego. Dodatkowo odwiedzający to miejsce mogą przeczytać o historii miejsca na tablicy informacyjnej, aby uniknąć wandalizmowi zainstalowaliśmy monitoring.
Szczególne podziękowania dla Pana Jerzego i Pana Pawła Orlef – za projekt i wykonanie. Dziękuje!
Życzę więc wszystkim wspaniałych chwil spędzanych w tym uroczym i relaksującym miejscu!

Możliwość komentowania została wyłączona.

Kontakt:

e-mail: kontakt@adamsnarski.pl
telefon: 794 341 765

Media społecznościowe:

facebook: adamsnarskipl
twitter: snarskiadam