Adam Snarski

Spotkanie z Jackiem Fedorowiczem w Lesku

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Lesku oraz projekt w ramach naszej Biblioteki – Dyskusyjny Klub Książki w Lesku zaprasza. Jacek Fedorowicz – urodzony w 1937 r. w Gdyni. Satyryk i aktor. Ukończył Wydział Malarstwa Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Był jednym z założycieli gdańskiego studenckiego teatru Bim-Bom. Współpracował z gdańskim radiem jako autor i aktor, zaś jako autor i rysownik-karykaturzysta z prasą w całym kraju (m.in. „Dookoła świata”, „Po prostu”, „Dziennik Bałtycki”, „Szpilki”, „ITD.”). Współtworzył telewizyjne programy rozrywkowe: „Poznajmy się”, „Małżeństwo doskonałe”, „Kariera i Runda”. Występował na estradzie m. in. w Teatrze Wagabunda.

W stanie wojennym tworzył audycje rozprowadzane na kasetach w tzw. drugim obiegu; emitowało je m.in. Radio Wolna Europa. Jest autorem satyrycznego programu „Dziennik Telewizyjny”, emitowanego w TVP.

Od roku 1999 Jacek Fedorowicz publikuje cotygodniowe felietony satyryczne w dodatku kulturalnym „Gazety Wyborczej”. Zagrał w takich filmach, jak m.in.: „Do widzenia do jutra”, „Małżeństwo z rozsądku”, „Polowanie na muchy”, „Kochajmy Syrenki”, „Nie ma róży bez ognia”. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody Kisiela za 1994 rok w kategorii „Publicystyka”.

W 2007 r., za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2009 r., z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego, odebrał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jacek Fedorowicz jest autorem takich publikacji, jak: „Porady estradowca dla kolegów dramatycznych” (WAF, 1974), „W zasadzie tak” (1975), „W zasadzie ciąg dalszy” (KAW, 1978), „60 minut na godzinę” (Wydawnictwo RTV, 1980), „Felietony i dialogi” (Kontakt), „Dziełka wybrane” (1988), „Wielka encyklopedia kapitalizmu” (Centrum im. Adama Smitha, 1997), „PasTVisko” (Wydawnictwo Literackie, 2007), „JA jako wykopalisko” (Świat Książki, 2011), „Będąc kolegą kierownikiem” (Świat Książki, 2015), „Święte krowy na kółkach (Wielka Litera, 2017).

Możliwość komentowania została wyłączona.

Kontakt:

e-mail: kontakt@adamsnarski.pl
telefon: 794 341 765

Media społecznościowe:

facebook: adamsnarskipl
twitter: snarskiadam