Adam Snarski

Wniosek o zmianę uchwały, która narusza prawo

W dniu dzisiejszym skierowałem wniosek do Burmistrz Miasta i Gminy Lesko Pani Barbary Jankiewicz oraz do Przewodniczącego Rady Miasta Pana Tomasz Bebkiewicza o uchwalenie zmian w uchwale Nr XXII/159/12 Rady Miejskiej w Lesku z dn. 29 maja 2012 r. w sprawie określenia zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami Miasta i Gminy Lesko oraz w którym wniosłem o rozpatrzenie możliwości zarządzenia ponownych konsultacji projektów nowych statutów jednostek pomocniczych w związku, iż te przeprowadzone w dniach od 1 maja do 31 maja br. zostały rozpisane na podstawie również sprzecznego z prawem zarządzenia Nr 26/O/2016 z dnia 15 kwietnia 2016 r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących projektów statutów jednostek pomocniczych wydanego przez Burmistrz Miasta i Gminy Lesko na podstawie w/w uchwały.

W leskim magistracie zaginęły statuty sołectw naszej Gminy, do tej pory nikt nie znajduje winnych. Zarówno lescy Radni jak i Burmistrz Miasta postanowili więc rozpocząć procedurę uchwalania nowych statutów sołectw. Z racji tego, że ustawa o samorządzie gminnym wymaga obligatoryjnych konsultacji społecznych mieszkańców w sprawie projektów nowych statutów, Burmistrz Miasta i Gminy rozpisała konsultacje, które odbyły się w dniach 1 -31 maja 2016 r. Pomijam fakt, że zaplanowane zostały tak, aby nie nadwyrężać czasu pracy urzędników, i projekty statutów do wglądu mieszkańców dostępne były tylko w Internecie, u sołtysów sołectw oraz w Gminie. Mamy tutaj do czynienia znów z zasadą, że mieszkaniec musi przyjść do gminy, a tymczasem to przyjazna gmina powinna robić wszystko aby ”wychodzić”  do mieszkańca – jak w nowoczesnej administracji się przyjmuje. Bowiem, przy tego typu konsultacjach Gmina powinna zorganizować spotkania informacyjne przynajmniej w zainteresowanych sołectwach i wyjaśnić zapisy statutów (!) Jednakże organ wykonawczy (Burmistrz) jak zwykle rozpisał konsultacje po najmniejszej linii oporu, czyli oparł je na minimum ustawowym. Co więcej, konsultacje zostały rozpisane na podstawie niezgodnej z obowiązującym prawem uchwale (!) Zarówno uchwała jak i zarządzenie, o których piszę są sprzeczne z obwiązującym prawem. Naruszają bowiem zapisy ustawy o samorządzie gminny, ustawy o konsultacjach społecznych, a przede wszystkim art. 7 Konstytucję RP zgodnie z którym, organy władzy publicznej są zobowiązane do działania na podstawie i w granicach prawa.

Zgodnie z obowiązującym prawem wszyscy mieszkańcy danej gminy mogą brać w konsultacjach społecznych. Zarówno uchwała, o której wspomniałem wyżej jak i zarządzenie w zakresie konsultacji w sprawie nowych projektów statutów sołectw Gminy Lesko ograniczają to prawo tylko do mieszkańców posiadających czynne prawo wyborcze (!). Jest to istotne ograniczenie, ponieważ pozbawia mieszkańców, którzy nie ukończyli 18 roku życia, lub zostali ubezwłasnowolnieni całkowicie, udziału w konsultacjach społecznych, co w świetle przepisów prawa jest zabronione i organ taki jak Urząd Miasta i Gminy Lesko powinien znać te przepisy prawa (!) Działanie Gminy, zarówno Burmistrz jak i Rady Miasta  jest zatem bezprawne (!) Wyraźnie widać, że leski magistrat ma problemy z rozpisaniem obligatoryjnie wymaganych przez prawo konsultacji społecznych, Jak więc oczekiwać fakultatywnych konsultacji z mieszkańcami, by dowiedzieć się czego tak naprawdę potrzebują?

Również w tym przypadku widać, jak lescy włodarze nie pozwalają współuczestniczyć młodzieży naszej Gminy w współdecydowaniu o kierunkach zmian, rozwoju Gminy. Dlatego też, młodzi ludzie czując się wykluczeni z tego procesu, nie widząc perspektyw dla siebie w odnalezieniu się chociażby na lokalnym rynku pracy, zwyczajnie uciekają do większych miast. Mogłoby być inaczej, wystarczyłoby posłuchać tego, co młodzież ma do powiedzenia i jakie stawiają oczekiwania w polityce lokalnej. Miasto się starzeje, pilnie należy zatrzymać ludzi młodych, tak by Lesko było miastem przyszłości, miastem silnej gospodarki lokalnej z perspektywami pracy. Nie wystarczy już tylko stawiać na inwestycje środowiskowe – to dziś stanowczo za mało.

W związku z powyższym, w dniu dzisiejszym, w trosce o poszanowanie praworządności i przestrzeganie prawa człowieka, w tym wypadku społeczności lokalnej Miasta i Gminy Lesko, jako mieszkaniec tejże Gminy, wniosłem o dokonanie zmian w przedmiotowej uchwale, tak by była ona zgodna z obowiązującym prawem.  Jednocześnie, zwróciłem się z wnioskiem o rozpatrzenie możliwości zarządzenia ponownych konsultacji na podstawie zmienionej uchwały w przedmiotowo omawianym zakresie. Mając na względzie dobro mieszkańców Miasta i Gminy Lesko oraz dobre imię Gminy pozostaję w nadziei na pozytywne rozpatrzenie wniosku i naprawienie powstałych, rażących błędów w naruszeniu prawa, tak by w przyszłości nie dopuścić  do postępowania organów Gminy niezgodnego z prawem.

Publikuję skany wysłanego wniosku do wglądu dla mieszkańców Gminy

oraz odpowiedź Miasta w pełni uwzględniający mój wniosek:

 

Gotowy_wniosek10008 Gotowy_wniosek20009 Gotowy_wniosek30010 Gotowy_wniosek40011

 Odpowiedź Gminy uwzględniający wniosek całkowicie.

Gmina zobowiązała się do zmiany uchwały, która narusza prawo oraz do podjęcia kolejnych konsultacji w zakresie przeze mnie wnoszonym

odpowiedx_wniosek_10008

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt:

e-mail: kontakt@adamsnarski.pl
telefon: 794 341 765

Media społecznościowe:

facebook: adamsnarskipl
twitter: snarskiadam